Notices
Pit-Stop Discussion Forum For Racing/Track events, DE/Autocross, Professional Racing Events, Nascar, Formula 1, IndyCar, & More.

F1 - The Official Monaco GP Pre-Race, Practice, Qualifying and Race Banter Thread

Thread Tools
 
Search this Thread
 
  #111  
Old 05-21-2009, 08:45 AM
Barrister's Avatar
Teamspeed Pro
Thread Starter
Join Date: Apr 2008
Location: Orange County
Posts: 23,875
Barrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond repute
Wow. That tech review of the steering wheel was great!
 
  #112  
Old 05-21-2009, 08:45 AM
BigE's Avatar
Seriously. Change it.
Join Date: Jan 2009
Location: Sonoma, CA
Posts: 5,505
BigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond repute
Holy crap, the amount of in race adjustments with the wheel are crazy!!!!
 
  #113  
Old 05-21-2009, 08:46 AM
Russ's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Jan 2008
Location: NorCal
Posts: 3,668
Russ has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond repute
Looks like a great event... one of my favorite parts of Concours week in Monterey are the Historics race... not sure yet if I'll be able to make it up there.
 
  #114  
Old 05-21-2009, 08:46 AM
Barrister's Avatar
Teamspeed Pro
Thread Starter
Join Date: Apr 2008
Location: Orange County
Posts: 23,875
Barrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond repute
Wasn't that amazing!
 
  #115  
Old 05-21-2009, 08:48 AM
BigE's Avatar
Seriously. Change it.
Join Date: Jan 2009
Location: Sonoma, CA
Posts: 5,505
BigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond repute
Originally Posted by Russ
Looks like a great event... one of my favorite parts of Concours week in Monterey are the Historics race... not sure yet if I'll be able to make it up there.
We should do a TS meet up at Monterey as well. I've already got a trackside camping spot for the race weekend. I am going to rent a motorhome for the event.
 
  #116  
Old 05-21-2009, 08:49 AM
Russ's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Jan 2008
Location: NorCal
Posts: 3,668
Russ has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond repute
Originally Posted by Barrister
Wow. That tech review of the steering wheel was great!
Next upgrade for your 360 is an f1 wheel
 
  #117  
Old 05-21-2009, 08:49 AM
Barrister's Avatar
Teamspeed Pro
Thread Starter
Join Date: Apr 2008
Location: Orange County
Posts: 23,875
Barrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond repute
That's how I shift in my Ferrari - I just hit the paddle 8 or 10 times on the way down.

YIKES!!
 
  #118  
Old 05-21-2009, 08:50 AM
Barrister's Avatar
Teamspeed Pro
Thread Starter
Join Date: Apr 2008
Location: Orange County
Posts: 23,875
Barrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond reputeBarrister has a reputation beyond repute
I may go to Monteray this year. Moe Mistry has invited me to go with him.

Uh oh. Did I actually say his name . . . .
 
  #119  
Old 05-21-2009, 08:51 AM
Russ's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Jan 2008
Location: NorCal
Posts: 3,668
Russ has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond reputeRuss has a reputation beyond repute
Originally Posted by BigE
We should do a TS meet up at Monterey as well. I've already got a trackside camping spot for the race weekend. I am going to rent a motorhome for the event.
I've always wanted to track campside there, but it's kinda silly given how close I live.
 
  #120  
Old 05-21-2009, 08:52 AM
BigE's Avatar
Seriously. Change it.
Join Date: Jan 2009
Location: Sonoma, CA
Posts: 5,505
BigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond reputeBigE has a reputation beyond repute
Originally Posted by Barrister
I may go to Monteray this year. Moe Mistry has invited me to go with him.

Uh oh. Did I actually say his name . . . .
You should make it Dana!!!!
 


Quick Reply: F1 - The Official Monaco GP Pre-Race, Practice, Qualifying and Race Banter Thread



All times are GMT -4. The time now is 08:53 AM.