Notices
Pit-Stop Discussion Forum For Racing/Track events, DE/Autocross, Professional Racing Events, Nascar, Formula 1, IndyCar, & More.

Robert Kubica reported injured in rally accident

Thread Tools
 
Search this Thread
 
  #1  
Old 02-06-2011, 05:37 AM
revio's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Mar 2008
Location: Paris
Posts: 645
revio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond repute
Robert Kubica reported injured in rally accident

Renault F1 driver Robert Kubica has suffered 'several fractures' after crashing during a rally race in Italy, according to reports.

The Pole, who recently topped the testing timesheets in Valencia, was driving a Skoda Fabia in the Super2000 category of the Rally Ronde di Andora when his car overturned violently off the road.

Kubica’s co-driver Jakub Gerber posted "I’m OK" on his Facebook page after the accident but Kubica was taken to hospital by helicopter.

According to the Savona News, Kubica was conscious after the accident but was rushed to hospital with what they called 'several fractures.'

Some reports in Poland suggest he has fractured his wrist in a couple of places.

Race organisers are to hold a press conference revealing more details soon.
Source: Eurosport
 
  #2  
Old 02-06-2011, 06:17 AM
revio's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Mar 2008
Location: Paris
Posts: 645
revio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond repute
BBC now reporting "serious injuries/trauma".
 
  #3  
Old 02-06-2011, 06:32 AM
revio's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Mar 2008
Location: Paris
Posts: 645
revio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond repute
he risks losing a hand
 
  #4  
Old 02-06-2011, 07:24 AM
jox's Avatar
jox
jox is offline
TEAMSPEED.COM
Join Date: Jan 2008
Posts: 14,842
jox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond reputejox has a reputation beyond repute
Damn! I could make some jokes about injuries when he competes in a proper motorsport for once, rather than F1 - but that is no joke. Hope he makes it out okay.
 
  #5  
Old 02-06-2011, 07:39 AM
revio's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Mar 2008
Location: Paris
Posts: 645
revio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond repute
 
  #6  
Old 02-06-2011, 07:51 AM
Mietek23's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,113
Mietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond repute
10 minutes ago the press conferrence should have started, so soon there will be some official info on his condition.
 

Last edited by Mietek23; 02-06-2011 at 08:11 AM. Reason: Fixed for "bonehead"
  #7  
Old 02-06-2011, 08:05 AM
bonehead's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Jan 2008
Location: CA
Posts: 3,773
bonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond reputebonehead has a reputation beyond repute
^^how do you lose a "palm"?
 
  #8  
Old 02-06-2011, 08:09 AM
Mietek23's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,113
Mietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond reputeMietek23 has a reputation beyond repute
Oops, my translating skill suck
 
  #9  
Old 02-06-2011, 08:15 AM
revio's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Mar 2008
Location: Paris
Posts: 645
revio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond repute
press conference postponed
 
  #10  
Old 02-06-2011, 08:18 AM
revio's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Mar 2008
Location: Paris
Posts: 645
revio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond reputerevio has a reputation beyond repute
He is undergoing surgery for internal bleeding.
 


Quick Reply: Robert Kubica reported injured in rally accident



All times are GMT -4. The time now is 11:45 AM.