Notices
///M BMW's Motorsport Inspired Road Cars Discussion Forum.
Powered by CARiD.com

Wheel colour question

Thread Tools
 
Search this Thread
 
  #1  
Old 08-18-2011, 12:37 PM
MoOriginal's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Jul 2011
Location: London, UK
Posts: 317
MoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond repute
Wheel colour question

I have this at moment

And ive grown tired of the gloss black on carbon black

can anyone suggest another colour to get these refurbed to that would suit it

im completly open to colours
even gold !

If anyone has photoshop skills to photoshop some colours in ?

Mo

 
  #2  
Old 08-18-2011, 11:37 PM
JamesCaton's Avatar
Teamspeed Senior Member
Join Date: Aug 2010
Location: Compton
Posts: 561
JamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud ofJamesCaton has much to be proud of
Strip them and get them polished!
 
  #3  
Old 08-19-2011, 12:18 AM
wyatth's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Nov 2008
Location: LA
Posts: 7,658
wyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond reputewyatth has a reputation beyond repute
are those e92m 19s?

id do a light gray - like a softer gunmetal?
silver is always clean but sounds like you want something more unique.

stance and exhaust look very clean.
 

Last edited by wyatth; 08-19-2011 at 12:19 AM.
  #4  
Old 08-19-2011, 05:54 AM
MoOriginal's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Jul 2011
Location: London, UK
Posts: 317
MoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond repute
yes thanks boys
yup e92 19's

I do want something a bit different
Polished is an option so is gunmetal ..

I wish it was easier to find examples of these wheels coloured like that

Polished is interesting idea
 
  #5  
Old 08-19-2011, 05:56 AM
MeanMachine's Avatar
AMGFanatic
Join Date: Feb 2008
Location: MonteCarlo
Posts: 15,965
MeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond reputeMeanMachine has a reputation beyond repute
Paint them in Satin Charcol like the finish on HRE wheels.
 
  #6  
Old 08-19-2011, 06:04 AM
MoOriginal's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Jul 2011
Location: London, UK
Posts: 317
MoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond repute
any example ?
 
  #7  
Old 08-19-2011, 06:27 AM
MC321's Avatar
Teamspeed Pro
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,882
MC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond reputeMC321 has a reputation beyond repute
Originally Posted by wyatth
id do a light gray - like a softer gunmetal?
This
 
  #8  
Old 08-19-2011, 06:30 AM
MoOriginal's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Jul 2011
Location: London, UK
Posts: 317
MoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond repute
I no see anything sir
 
  #9  
Old 08-19-2011, 07:00 AM
dante71's Avatar
Teamspeed Senior Member
Join Date: Jan 2010
Location: Lyon, rhône
Posts: 735
dante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond reputedante71 has a reputation beyond repute
Paint it bronze! Or if you want to start a german project, everything that's flashy like stabilo yellow, flash green or light blue!
 
  #10  
Old 08-19-2011, 07:07 AM
MoOriginal's Avatar
Teamspeed Senior Member
Thread Starter
Join Date: Jul 2011
Location: London, UK
Posts: 317
MoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond reputeMoOriginal has a reputation beyond repute
ill consider anything



Also I have another set of wheels - recently refurbed in gunmetal
[this is before the refurb] VMR 710's

 


Quick Reply: Wheel colour question



All times are GMT -4. The time now is 10:25 AM.